Social Solidarity Network
As SODA, we aim to empower women to ensure that women are able to take part in the economic life in all areas of the business world and at all levels. We believe that women and men discrimination and inequality are lost not only in society but also in corporations.

and everything is actually
started with an "apple" ....

The first manager in the world was a woman.
This was Eve.
He said something and made it.
He gave the apple to Adam.

Trainings

We know that diversity offers advantages such as creativity to institutions, ownership by employees, and being seen as a more attractive workplace for new generation employees.

Our Projects

Başka Dünyanın Ustaları

Bu proje, General Klima’nın hayata dezavantajlı bir başlangıç yapan bireylere destek vermek arzusundan doğdu. SODA olarak 2017 Ocak- Haziran arasında 40 otizimli bireyle bir sanat çalışması yürüttük.

Çamaşır İpi

Yetişkinler için düzenlenen bu beden farkındalığı ve iletişim atölyesi, adını her katılımcının çalışmaya getirirken yanında bulundurması gereken çamaşır ipinden almaktadır.

Parmakizi

Üniversite öğrencileri için düzenlenen beden farkındalığı, oyunculuk ve iletişim atölyesi, adını herkesin parmak izinin farklı olması gibi bedeni, bedeniyle ve dünyayla ilişkisinin de farklı olduğu gerçeğinden alıyor.